Kārtridži, to uzpilde un zero waste

Kārtridži tintes printeriem

Vai bezatkritumu kustībai var būt kaut kas kopīgs ar printera kārtridžiem? Eiropā, 21. gadsimtā patiešām var. Vēl tik daudz atkritumu problēmu mūsu tehnoloģiski attīstītajā pasaulē jāatrisina, taču daudzas jau ir to risināšanas procesā. Viena no tām ir printera kārtridžu atkritumu problēma.

Kad kārtridži izlietojas, kur tos likt? Tāds mazs verķītis vien ir, taču, protams, ka aprakts tas mūsu ekoloģiski tīrajā zemē kādus 1000 gadus vēl nepārstrādāsies. 

 1. Pirmkārt, ir jāatceras, ka jebkuru oriģinālo kārtridžu var uzpildīt otrreiz, un visbiežāk pat līdz 10 reizēm! 
 2. Otrkārt, tam var nomainīt vai vienkārši iztīrīt arī nolietotās detaļas;
 3. Treškārt – kārtridžu var nodot otrreizējai pārstrādei. Un tas ir iespējams pat Latvijā!

Kādi materiāli tiek izmantoti, lai uzražotu printera kārtridžu?

 • pjezoelektriskais kristāls, 
 • plastmasa
 • cirkonijs,
 • saliktais titanāts,
 • dzelzs,
 • ogleklis,
 • hidrofobās putas
 • un ļoti daudz citi, ko pievieno mazajās kārtridža detaļās. Tajās var atrast pat zelta un platīna daļiņas.

Šo materiālu klātesamība jau norāda uz to, ka kārtridži kompostā nepārstrādāsies. Tādēļ nolietoto kārtridžu labāk nest uz detaļu uzpirkšanu vai pārstrādi. Šeit jāatceras, ka ne tikai nepārstrādājamie un bīstamie atkritumi kaitē dabai. Postījumu dabai dubulto šo materiālu sapresēšanā izlietotā elektroenerģija un izdalījušās gāzes, kā arī jauno kārtridžu ražošana.

kartridzuuzpilde lv

Ķīna, kā parasti, ir izvēlējusies kaut ko nokopēt. Arī oriģinālie printeru kārtridži ir nonākuši šīs lielvalsts redzeslokā. Tos parasti sauc par savietojamajiem kārtridžiem. Ne visas kopētās preces ir jānoniecina. Taču eksperti saka, ka savietojamie kārtridži ir gaužām neizdevīgi gan dabai, gan cilvēkam. Ar šiem kārtridžiem bieži ir problēmas jau printējot. Bieži vien tos nevar pat uzpildīt, tātad tie rada daudz lielāku atkritumu klāstu kā oriģinālie kārtridži. To lētā cena neatmaksājas ne cilvēkam, ne dabas resursiem.

Mūsdienās, piemēram, Japānas kompānija ‘’Brother’’ piedāvā pārstrādāt savas firmas kārtridžus un lāzerprinteru tonerus no visas pasaules. Skaties šeit. To varam izdarīt arī mēs, no Latvijas. Kārtridži vai toneris ir jāieliek tam paredzētajā sūtīšanas paciņā, jānosūta uz kompāniju, un viņi par brīvu un par prieku Tev un pasaulei pārstrādās pilnīgi bez maksas. Šādas kompānijas ir īsteni paraugi, kā apvienot milzīgu ražošanu kopā ar zaļāku dzīves veidu. 

Tomēr, ja situācija vēl ir labojama – ierīce nav Ķīnā pirktais savietojamais kārtridžs un vēl neesat pamēģinājis to otrreiz uzpildīt, tad tagad ir laiks to izdarīt. 

Jauni kārtridži un to uzpilde Rīgā pieejama vairākās vietās. Droši vien jāizvēlas pēc to labākās atrašanās vietas, piemēram, centrā. Kārtridžu uzpilde aizņems apmēram 10-30 minūtes. Turklāt ir iespēja kārtridžu atdot kurjeram, kurš to no rīta savāks un pēcpusdienā atkal atvedīs. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *