Superīgie ainavu arhitekti

ainavu_arhitektiPastāv neskaitāmi daudz dažādu profesiju, un ikvienam cilvēkam iespējams izvēlēties sev vispiemērotāko un tīkamāko. Pabeidzot devīto vai divpadsmito klasi, jaunieši nonāk grūtas izvēles priekšā, pieņemot lēmumu, par ko studēt vai mācīties tālāk. Tomēr neatkarīgi no vecuma vai iepriekšējās pieredzes, jebkuram tiek dota iespēja piepildīt savus sapņus un apgūt to profesiju, kura sagādā vislielāko prieku un gandarījumu.

Kā zināms, katrs cilvēks ir absolūti individuāls un katram piemīt savas stiprās un vājās puses – citiem lieliski padodas viss, kas saistīts ar eksaktiem mācību priekšmetiem, piemēram, matemātiku vai dabas zinātnēm, taču citi priekšroku dod mākslai un radošai izpausmei. Kā vieni no profesijas pārstāvjiem, kas apvieno abus iepriekšminētos raksturojumus, ir ainavu arhitekti, kas rūpējas par to, lai mūsu apkārtējā vide būtu ne vien sakopta un skaista, bet arī droša, pārdomāta un funkcionāla.

Tāds profesijas nosaukums kā ainavu arhitekts ir radusies salīdzinoši nesen, taču pats arods pastāv jau gadsimtiem ilgi. Kā piemēru iespējams apskatīt Babilonijas gaisa dārzus, kuri tika projektēti un izstrādāti pateicoties pašiem profesionālākajiem sava aroda meistariem, jo uzdevums tos izveidot bija patiešām grūts.

Leģenda vēsta, ka tā laika Babilonijas ķēniņam Nebukadnēcaram II bijusi sieva, kas ļoti ilgojusies pēc savām mājām zaļajās kalnu nogāzēs, tādēļ ķēniņš pavēlējis izveidot celtni, uz kuras vairākos stāvos izvietotās terasēs atrastos visdažādākie un neparastākie augi, augļu koki un ziedi. Lai šiem gaisa dārziem tiktu piegādāts ūdens, tika izgudrots speciāls mehānisms, kas nodrošināja veldzi tā sauktajiem zaļojošajiem kalniem. Visu šī skaistuma projektēšanu veica ainavu arhitekti, un tie savu darbu paveica tik labi, ka šie gaisa dārzi kļuva par vienu no septiņiem pasaules brīnumiem.

Ainavu arhitekta uzdevums ir plānot jebkāda veida būvju apkārtējo ainavu, kurā ietilpst gan gājēju celiņi, soliņi, autostāvvietas un citas cilvēku komfortam nepieciešamas lietas, gan arī radīt acīm un sirdij tīkamu baudījumu, attiecīgo platību apzaļumojot ar kokiem, krūmiem vai dažādiem ziediem. Īpaši tiek domāts par daudzdzīvokļu māju apkārtnes, tas ir, pagalmu iekārtošanu, radot aizvien patīkamāku un dabiskāku vidi dzīvošanai. Pienākumu sarakstā ietilpst arī kultūrvēsturisku vērtību saglabāšana un iekļaušana apkārtējā vidē, kā arī dabas aizsardzība projektu īstenošanas laikā.

Arhitekta darbs sākas ar tikšanos ar pasūtītāju, kopīgi pārrunājot tā vēlmes, iespējas, kā arī nepieciešamās izmaksas. Pēcāk notiek attiecīgās vietas rūpīga izpēte, piemēram, tiek novērtēta augsnes kvalitāte, gaismas krišanas virziens, apkārt esošā vide, lai pēc iegūtajiem kritērijiem izstrādātu viskvalitatīvāko projektu un izveidotu tā skices. Kad viss nepieciešamais ir ticis saskaņots ar pasūtītāju, ainavu arhitekts izveido ainavas projekta dokumentus, kuros skaidri uzskaitīti visi nepieciešamie pasākumi vides labiekārtošanai, un uzrauga ainavas tapšanas darbu.

Lai kļūtu par ainavu arhitektu, nepieciešama augstākā izglītība, kuru var iegūt mācoties piecus gadus, taču, izvēloties strādāt patstāvīgi, pēc profesijas apguves ir jāiegūst Latvijas Ainavu arhitektūras biedrības vai Arhitektu savienības izdota licence.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *