Kā izvēlēties bērnam piemērotu automašīnas sēdekli?

2017-01-30 15:05:28
Kā izvēlēties bērnam piemērotu automašīnas sēdekli?

Ikviens atbildīgs vadītājs lieliski zina, ka bērnu, kura augums nepārsniedz 135 cm, automašīnā ir jāvadā speciālā sēdeklī. Pretējā gadījumā vecāki riskē ar savas atvases veselību un pat dzīvību. Šobrīd automašīnas sēdekļu izvēle ir patiešām ļoti plaša, tādēļ vecākiem bieži rodas daudzi jautājumi, kā iespējams atbilstoši piemeklēt drošu un kvalitatīvu krēslu, tostarp tādu, kurā bērns varēs ērti justies. Uz visbiežāk uzdotajiem vecāku jautājumiem atbild Latvijas lielākā elektroniskā veikala 220.lv speciālisti.

Svarīgākie izvēles kritēriji

Kā viens no vissvarīgākajiem kritērijiem, sakarā ar jauna vai pirmā automobiļa sēdekļa izvēli – bērna svars un vecums. Tieši šo faktoru ziņā, automašīnas sēdekļi bērniem tiek iedalīti dažās pamatgrupās. Vismazāko bērnu vecākiem ir jāizvēlas 0 un 0+ grupas automašīnas sēdeklis, ko mēdz dēvēt par pārnēsājamo. 0 grupas sēdekļi tiek attiecināmi bērniem, kuru svars ir līdz 10 kg, parasti šajā kategorijā iederas jaundzimušie līdz 9 mēnešu vecumam. Šāda veida sēdekļi ir piestiprināmi aptverot automašīnas sēdekli.

0+ grupas automašīnu drošības sēdekļi tiek rekomendēti mazuļiem, kuru svars ir robežās līdz 13 kg vai arī vecumā līdz 15 mēnešiem. Šīs grupas sēdekļi tiek stiprināti tikai pretēji braukšanas virzienam. Taisnības labad jāteic, ka 0+ kategorijas sēdekļus drīkst stiprināt arī automašīnas priekšējā sēdeklī, tikai šādā gadījumā, vecākiem ir jāatslēdz gaisa drošības spilvens, kas atrodas pasažiera pusē.

Pirmās grupas automašīnu sēdekļi ir domāti bērniem, kuri jau spēj patstāvīgi sēdēt vai arī kuru svars nepārsniedz 18 kg. Šādā sēdeklī bērns tiek fiksēts ar speciālu drošības galdiņu vai arī ar piecu punktu drošības jostām, kas novērsīs bērna izkrišanu no krēsla, tostarp mazulim neradot diskomfortu, neiegraužoties ādā un neierobežojot kustības.

Pēc tam, kad bērna svars sāk pārsniegt 18 kg, vai arī viņa galva parādās virs automašīnas sēdekļa muguras malas, sēdeklis ir jāmaina pret citu. 2. un 3. grupai attiecināmie automašīnu sēdekļi ir domāti bērniem, kuru svars nepārsniedz 36 kg, un garums nepārsniedz 150 cm. Šāda veida sēdeklī ievietots bērns, kopā ar visu krēslu, tiek nofiksēts ar automašīnas drošības jostu palīdzību. Tiesa, automašīnas drošības jostas reizēm mēdz nostiepjoties radīt diskomfortu, tādēļ ir laicīgi jāpadomā par īpašu ierīci, ko uzvelkot uz drošības jostas, tiek novērsta nepatīkamā diskomforta sajūta.

Tiesa, pašreiz īpaši populāri ir kļuvuši sēdekļi bez atzveltnēm, kas ir attiecināmi pie trešās grupas sēdekļiem. Šīs grupas sēdekļi ir domāti mazliet vecākiem bērniem – apmēram 7-8 gadus veciem, taču elektroniskā veikala Pigu.lt speciālisti brīdina vecākus, ka automašīnu sēdekļi neiespēj pasargāt sānu trieciena gadījumā.

Reizēm ražotāji mēdz adaptēt viena modeļa drošības krēslus vairākām svara kategorijām, piemēram, bērniem, kuru svars ir robežās no 9 līdz 36 kg.

Veiciet pirkumu atbildīgi

Automašīnas sēdekļa drošība – nākamais aktuālais jautājums, ko mums uzdod vecāki. Saskaņā ar Pigu.lt speciālistu teikto, visiem sēdekļiem, kas nonāk tirgū, sākumā ir jāiziet obligātie Eiropas testi ECE 44-04. Katrs kvalitatīvs un drošs sēdeklis tiek marķēts ar oranžas krāsas atzīmi, kur tiek norādīts sēdekļa ražotājs, tā modelis un unikālais kods, kas apliecina, ka automašīnas sēdekļa modelis ir sekmīgi izgājis ECE 44-04 pārbaudi. Šāda veida testēšana nodrošina nepieciešamo minimālo drošības līmeni, tomēr faktisko sēdekļa drošības līmeni nosaka tikai neatkarīgie, avārijas situāciju testi. Šāda veida testēšanu veic Vācijas autovadītāju savienība – ADAC.

Neatkarīgās testēšanas laikā automašīnu sēdekļi tiek testēti saskaņā ar drošības, uzticamības, ekoloģijas un cita veida kritērijiem. Pēc visu testu veikšanas tiek sniegta rezultātu kopējā atzīme – jo tā ir zemāka, jo labāks ir rezultāts. Tādēļ vecākiem vajadzētu atcerēties, ka tikai testēšanu izgājušie krēsli ir visdrošākie un draudzīgākie bērniem.

Ērta piestiprināšana

Automašīnas sēdekļa piestiprināšana – tas ir daudz sarežģītāks darbs, nekā sākotnēji izskatās. Lai piestiprinātu bērnu sēdekli vecāki bieži izmanto nepiemērotas atveres vai arī neizmanto īpašos aizdares stiprinājumus, pārāk brīvi piestiprina sēdekli, kā arī pārāk brīvi tajā ievieto bērnu. Ir jāatceras, ka korektā veidā piestiprināts sēdeklis nespēj pārvietoties vairāk kā 2,5 cm robežās uz priekšu vai arī jebkurā citā virzienā. Tādējādi, ja bērns automašīnas sēdeklī izbauda „amerikāņu kalniņu” atrakcijām līdzīgas sajūtas, tad vēlreiz rūpīgi vajadzētu izlasīt sēdekļa piestiprināšanas instrukciju, lai veiktu tā atkārtotu korektu piestiprināšanu.

Augsta cena ne vienmēr ir labas kvalitātes rādītājs

Lietuvā parasti tiek uzskatīts, ka produkta vai pakalpojuma augsta cena nosaka arī konkrētā produkta vai pakalpojuma augstu kvalitāti. Tomēr nevajadzētu akli sekot šim maldīgajam uzskatam. «Atšķirības ir automašīnu sēdekļu ražotāju sakarā, sēdekļu ražošanā tiek izmantoti dažādi auduma materiāli vai plastikāta detaļas. Pircējiem ir iespējams piemeklēt sēdekļus, kā cena ir tikai 20 Eiro, neskatoties uz to, šo sēdekļu drošības līmenis var būt tieši tāds pats, kā tiem sēdekļiem, kuru cena ir vairāku simtu eiro robežās. Visbiežāk esošās atšķirības ir vērojamas ērtību līmeņa sakarā, piemēram, dārgākajiem sēdekļu modeļiem tiek izmantoti gaisa caurlaidīgi un ekoloģiski materiāli, kas novērš bērna pārmērīgu sasvīšanu » , - stāsta 220.lv speciālisti.

Tostarp, būtiski ir izvērtēt arī to, cik daudz laika bērnam jāpavada automašīnā. Ja vecāki droši dodas kopā ar bērnu ilgstošos ceļojumos vai arī ceļo bieži un daudz, tad ir jāpiemeklē tāds automašīnas sēdeklis, kura muguriņu būtu iespējams iestatīt kaut dažās atšķirīgās pozīcijās, lai bērns varētu komfortabli čučēt ceļojuma laikā. Ja drošības sēdeklis bieži tiek ņemts ārā no automašīnas, tad priekšroka būtu jādod daudz vieglākam un vienkāršāk piestiprināmam sēdeklim.