Zibensnovedēju cena var būt mājokļa un dzīvības cena!

2019-11-29 13:00:13
Zibensnovedēju cena var būt mājokļa un dzīvības cena!

labākā zibensnovedēju cena

Ikviens mājokļa, komerctelpu vai citu kustāmo īpašumu saimnieks nevēlas aci pret aci sastapties ar zibeni. Tieši tāpēc ir radīts zibensnovedējs, jo tā primārais mērķis ir aizsargāt ēku un tajā esošās dzīvās būtnes no tiešās zibens izlādes un ar to saistītā uguns riska, sekundārais– pasargāt ēkā izvietotās elektroierīces, izvietojot speciālas pārsprieguma aizsardzības sistēmas, kas mūsdienās ir ne mazāk būtisks jautājums.

Zibensnovedēju sistēmu veidi

Labākā zibensnovedēju cena noteikti nav salīdzināma ar postu un zaudējumiem, kas var rasties, ja ēka nav aprīkota ar zibensnovedēju. Zibensaizsardzības maksa mainās atkarībā no izvēlētā veida. Klasiskās aizsardzības laikā uz jumta tiek uzstādīts metāla stiepļu siets un uztvērējstieņi, gar fasādi izvietoti novadītāji, kas uztverto zibens lādiņu novada uz zemējuma kontūru. Zemējuma kontūrs tiek ierakts gruntī pa ēkas perimetru vai atsevišķi pie novadītāja punktiem. Otrs aizsardzības veids ir pasīvā zibensaizsardzība, kas nosaka to, ka ēkas augstākajā punktā uzstāda mastu ar uztvērējgalviņu un gar fasādi izvieto novadītājus, kas uztverto zibens lādiņu novada uz zemējuma kontūru.

Kas ir zibens?

Zibens ir unikāls dabas fenomens, kas ilgst tikai 0.2 sekundes, tajā pašā laikā sasniedzot 2 līdz 3 km garumu, īpašos gadījumos pat 20 km. Strāvas stiprums zibens laikā ir līdz pat 100 000 ampēriem, savukārt strāvas spriegums ir vairāki miljoni voltu un tas var sasniegt pat 30 000 km/h lielu ātrumu. Kad zibens iesper kokā, tā sula no iekšpuses uzvārās un tā spējās ir pat izkausēt smiltis. Varat tikai iedomāties, kas notiek, kad zibens iesper mājoklī vai nokļūst cilvēka ceļā.

Esmu allaž uztraucies par savu un savu tuvinieku drošību. Tādēļ, ceļot savu māju, protams, ierīkoju tādu lietu kā aktīvo zibensaizsardzības sistēmu. Tā pasargā gan manu ģimeni, gan īpašumu no iespējamajiem zibens spērienu riskiem.

Taču jāatzīst, kad cēlām māju, biju tik skops, ka neierīkoju aizsardzību elektrības padeves tīklam. Likās, ka tas nav tik nozīmīgi, ja man ir jau tā dārgā zibensaizsardzības sistēma mājoklim. Taču pirms dažām dienām piedzīvoju pavisam negaidītu pavērsienu. Negaisa laikā tika iesperts tuvējā elektrības stabā, līdz ar to tika apturēta elektrības padeve arī mūsmājās.

Nekas traks jau nebūtu, ja vien savā pārnēsājamajā datorā tai brīdī nebūtu strādājis pie kārtējās tiesas lietas. Ne vien dators acumirklī izslēdzās, bet tika bojāta arī pati man tik dārgā ierīce. Pagāja vairākas dienas līdz atguvu datorā esošos failus. Un, jāteic, esmu pateicīgs, ka vispār atguvu. Tās bija pamatīgas mocības nerviem, jo sēdēt bibliotēkā nepavisam nav manā gaumē. Zinot, ka zibens vienā vietā tomēr iesper,nolēmu, ka tomēr būs jāierīko  arī aizsardzība elektrības padeves sistēmai.

Latvijā ir uzņēmumi, kas var piedāvāt kvalitatīvus pakalpojumus un tirgū konkurējošas zibensnovedēju cenas. Noteikti jāpievērš uzmanība, lai uzņēmums spēj sniegt garantijas par saviem pakalpojumiem. Jāpārbauda, vai tajā strādā zinoši profesionāļi un tiek izmantotas jaunākās tehnoloģijas, jo, lai gan pats zibensaizsardzības princips nav mainījies jau vairākus simtus gadus, tomēr ir aktuāli dažādi jauninājumi materiālos un novietojuma ziņā, kas var palīdzēt gan nodrošināt spēcīgāku aizsardzību, gan izmaksāt mazāk.

Kā veidojas zibensnovedēju un uzstādīšanas cena?

Pastāstīšu mazliet sīkāk, kā notiek zibensaizsardzības sistēmas ierīkošana, kas pat ir obligāta prasība noteikta tipa ēkām, piemēram, ķimikāliju noliktavām. Kad pircējs ir izvēlējies pakalpojumu sniedzēju, tiek nodots pieprasījums un speciālisti dodas uz objektu, lai noteiktu labākos iespējamos risinājumus un objekta bīstamību. Pēc objekta apskates tiek sagatavota tāme, kura klientam jāapstiprina.

Zibensaizsardzības sistēmas tehnisko projektu izstrāde sastāv no riska novērtējuma, aprēķinu kalkulācijas, materiālu specifikācijas, detalizētiem rasējumiem. Šis darbs ir sarežģīts un ārkārtīgi nozīmīgs. Pēc tam seko uzstādīšanas darbi un māja kļūst droša. Parasti uzstādīšanas laiks ir 2 nedēļas, kopš pieteikuma brīža.

Latvijā, salīdzinot ar kalnainākiem apvidiem vai, piemēram, Indiju, nav novēroti izteikti daudz zibens izraisītu traģisku negadījumu, taču no savas puses uzskatu, ka īpaši lauku apvidos zibens aizsardzības sistēmu mājokļiem ierīkot vajadzētu gandrīz katrā mājā.

Šeit piedāvāju LTV ieskatu kādā no zibens spēriena izraisītajiem negadījumiem tepat Rīgā, kur zibens iespēra 5 garāžās Ziepniekkalnā, sadragājot arī tur atrodošās automašīnas:

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=FLVQ1lvHu2M[/embed]